Ssk Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ssk Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ssk Prim Sorgulama Nasıl Yapılır? ile alakalı yapılması gerekenler ve sorgulama yapmak için adım adım yapılması gerekenleri ve bağlantı linkini sayfamızda bulabilirsiniz.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

SSK primi,  SGK tarafından aylık bağlandıktan sonra SSK kapsamında yeni çalışmaya başlayanlar için 1968 yılından itibaren uygulanmaktadır. Yeni kanunla 65 yaşa çıkarılan emeklilik yaşı, problem olmaya devam ediyor. Bu yaşa ulaştıktan sonra emekli olanların zaten hizmet akdi ile yeniden çalışması pek mümkün olmayacağı göz önünde bulundurulmuştur.

Ayrıca 2008 Ekim yanından itibaren çalışmaya başlayanlar için, emekli olduktan sonra yeniden SSK kapsamında çalışma imkanı bulunmamaktadır. Çalışması halinde de aylıkları kesilmektedir. Peki ssk primi nedir?

Ülkemizdeki SSK primi, başka ülkelerin sosyal güvenlik sistemlerinde örneğine rastlanamayan bir sistemde uygulanmaktadır. Emekliye yük getiren sosyal güvenlik destek primi, uygulamasının kaldırılması gerekmektedir. Acaba SSK primi sorgulaması nereden yapılmaktadır? Devlet dairelerini dolaşmak zorunda kalmadan SSK primini sorgulamak mümkün müdür?

Prim aldığınız brüt ücret ikramiye ve istihkaklardan yapılan kesintiyi, adınıza yatırılmış primleri, çalışma gün sayılarınızı ssk prim sorgulama sayfasından öğrenebilirsiniz. Herhangi bir PTT şubesine giderek, 2 TL ödeyerek alacağınız e-devlet şifrenizle, e-devlet sitesine girerek, size özel şifrenizle birlikte SSK priminizi sorgulayabilirsiniz.

 SSk prim sorgulamadan önce, işvereninizin ödemesini yapması gerekmektedir. Eğer halihazırda bir işte çalışmıyorsanız, isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz. Böylece kendi primlerinizi kendiniz de ödeyebilirsiniz. İşverenler ise, SGK’nın belirlediği süre bitene kadar ödeme yapmak zorundadırlar. SSK primleri, çalışanların kazançları üzerinden toplamı üzerinden hesaplanmaktadır. E-devlet şifrenizle sorgulayabileceğiniz ssk priminizi, geriye dönük prim zammını ödeyerek de ödeyebilirsiniz.  
Site Yöneticisi tarafından yazılan bu haber, 1984 defa okunmuştur.
Yazıyla ilgili sorularınızı bu bölümden sorabilirsiniz.

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
Bu sayfada yayınlanan ziyaretçi yorumları, ziyaretçilerimizin kendilerine aittir. Ziyaretçiye ait yorumlardan E sgk Sgk Ssk Sorgulama Hizmet Dökümü İşe Giriş 4a sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sorgulamalar Haberleri

Tümü
Vergi Borcu Sorgulama Vergi Borcu Sorgulama
Vergi borcu sorgulama işlemini düşündüğümüzde bunun için araç vergi borcu,şirket vergi borcu, emlak vergi borcu gibi vergiler girmektedir. Aynı sistem

Advertise

SON YORUMLANANLAR

E-sgk.com sitesinin içeriğinin tamamının yada bir kısmının çoğaltılması, kopyalanması ve 3. kişilerle paylaşılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin resmi kurum ve kuruluşlarla dolaylı yada doğrudan olarak hiçbir alakası yoktur. E-sgk.com sitesinde yer alan tüm yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Copyright © 2013 E-Sgk.com

Adres : Ataşehir / İstanbul

DMCA.com
Bu site 0.016 saniyede yuklenmistir. [Hata Bildir]