Doğum Kontrol Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapları bütün kadınların ortak sorunu aslında. Doğum kontrol olarak tercih edilmeli mi, yan etkisi var mıdır, kimler kullanabilir yada kimlerin kullanması sakıncalıdır gibi tüm doğum kontrol hapları hakkındaki tüm sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Gebeliği önleyici haplar reçeteyle satılmalıdır ve özenli bir genel ve jinekolojik muayene sonucu önerilebilir. İç salgı sistemini etkilediğinden çeşitli nedenlerle ergenlik çağında ve kırk yaşın üstündekiler için uygun değildir.

DOĞUM KONTROL HAPI
Kuşkusuz üzerinde en çok tartışılan do­ğum kontrol yöntemidir. Etkisi kanıt­lanmış olsa da, kırk yaşlarında elde edi­len sonuçlar ve uzun süreli kullanımın yol açtığı durumlar açısmdan bazı be­lirsizlikler vardır. Bu yöntemde doğum kontrolü için, östrojen ve progesteron ile aynı etkileri gösteren ve ağızdan alı­nabilen yapay dişi eşey hormonların­dan yararlanılır. Piyasadaki hapların büyük bir bölümü, bir progesteron türe­vi ile az miktarda yapay östrojen içerir.

 NASIL KULLANILIR?
Haplar, çevrimin 5. gününden başlaya­rak, yumurtalıkta bu çevrimde olgunla­şacak olan yumurtayı çevreleyen folikül etkinleşmeden önce, 24. güne kadar aralıksız alınır. Hapların bırakılmasın­ın iki gün sonra âdet kanamasına ben­zeyen bir kanama olur. Bu kanama sı­rasında dölyatağında hormonların etkinliği nedeniyle ortaya çıkan tipik de­rişiklikler görülmez. Bir sonraki çevri­min bitiminden 5 gün sonra haplara ye­diden başlanır. Kanamanın başlaması yada bitmesinin bununla bir ilgisi yoktur; kanama sürse bile 5. günde haplara yeniden başlamak gerekir.

Hormonları almanın değişik yolla vardır:

Çift evreli: 20-21 günlük tedavi iki evreye ayrılmıştır. Birinci evrede (10- 11 gün) yalnız östrojen, ikinci evrede (10-11 gün) östrojen ve progesteron alınır. Önceleri bu hapların içerdiği hormon dozları oldukça yüksekti ve yumurtlamayı önleyici etkileri yalmzca östrojene bağlıydı. Bu yöntemin tek avantajı, doğal hormon değişikliklerine benzer olması ve haplar bırakıldıktan soma hipofizin uzun süre durmaması­dır.

Daha sonra, tek evreli, yalnız pro­gesteron türevlerinin kullanıldığı hap­lar geliştirildiyse de, fizyolojik yapıyla uyumsuzluğu nedeniyle araştırmalar sürdürülerek daha düşük dozlu etkin östrojen türevleri bulundu ve çift evreli haplara dönüldü.

 ·   Devamlı (tek evreli): Öncekinin ter­sine, iki hormon türevi 20-21 gün bo­yunca birlikte alınır.
Site Yöneticisi tarafından yazılan bu haber, 3182 defa okunmuştur.
Yazıyla ilgili sorularınızı bu bölümden sorabilirsiniz.

nurgl
meraba bn 1 aylık evlıyım 9da adet oldum yasmın dogum kontrol hapını kullanıyorum 1 hafta sonra adetım bıttı 16 sında esimle birlikte olduk ılk boşalmaları dısarı yaptı ama en son ıçime boşaldı leke leke kanamalarım vardı halada var hamıle kalma olsılıgı varmıdır yasmın dogum kontrol hapını halen kullanıyorum lutfen bana yardımcı olun hapa adetımın ılk gunu basladım ve onceden hıç kullanmamıstım hapı :( tesekkrler
Bu sayfada yayınlanan ziyaretçi yorumları, ziyaretçilerimizin kendilerine aittir. Ziyaretçiye ait yorumlardan E sgk Sgk Ssk Sorgulama Hizmet Dökümü İşe Giriş 4a sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Genel Sağlık Haberleri

Tümü

Advertise

SON YORUMLANANLAR

E-sgk.com sitesinin içeriğinin tamamının yada bir kısmının çoğaltılması, kopyalanması ve 3. kişilerle paylaşılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin resmi kurum ve kuruluşlarla dolaylı yada doğrudan olarak hiçbir alakası yoktur. E-sgk.com sitesinde yer alan tüm yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Copyright © 2013 E-Sgk.com

Adres : Ataşehir / İstanbul

DMCA.com
Bu site 0.016 saniyede yuklenmistir. [Hata Bildir]