Ssk Doğum Parasını Ne Zaman Ve Nasıl Alabilirim

Ssk Doğum Parasını Ne Zaman Ve Nasıl Alabilirim

Ssk doğum parası nasıl alınır,ssk doğum parasını nereden alabilirim ve ssk doğum parası ne kadardır. Yani ssk doğum parası günlüğü ne kadar dan hesaplanır konusunu sizler için araştırdık.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Çeşitli sebeplerden dolayı iş göremezlik maaşı alan kamu çalışanlarından bazıları da annelerdir. Doğum iznine ayrılan annelere iş göremezlik ödeneği olarak bilinen doğum parası, 8+8 hafta olarak belirlenmiştir.

Doğumdan önce ve doğumdan sonra toplamda 16 hafta izin olarak belirlenen bu iş göremezlik süreci hesaplamaları, günlük olarak hesaplanmaktadır. Ortalama 2000 TL maaşı olan bir çalışanın maaşı günlük olarak 2000/30 olarak hesaplanmaktadır.

Günlük ücrete tekabül eden ücretin üçte ikisi, iş göremezliğe bağlı olarak devlet tarafından geri ödenmektedir. Günlük işgöremezlik miktarını öğrenmek için, günlük maaşınızı üçe bölüp ikiyle çarpmanız gerekiyor. Doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 olmak üzere toplamda 16 hafta izin veren devlet, toplamda 16 haftanın ödemesini yapmaktadır.

16 haftadan daha fazla çalışmayan anneler, iş göremezlikten dolayı ödeme almaya devam etmezler. Doğum raporu, vizite kağıdı, kimlik cüzdanı ve sağlık karnesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak alacağınız doğum parasını belli aralıklarla giderek alabilirsiniz.

Ya da dilerseniz, doğum sonrası işlemlerinizi tamamladıktan sonra toplu ödeme şeklinde de doğum paranızı alabilirsiniz.Bir kereye mahsus 80 TL parası da verilen doğum parasını alabilmeniz için, işte ayrılmadan önce, doğumdan önce işten ayrılacağınızı belirten bir doktor raporunu belirtmeniz gerekmektedir.

Bu raporu alıp doğum dolayısı ile istirahatli görülmezseniz doğum parası alamazsınız. Ayrıca ikiz gibi durumlarda, 8 hafta yerine 10 hafta doğum öncesi, 10 hafta doğum sonrası izin kullanılmaktadır.
Site Yöneticisi tarafından yazılan bu haber, 19319 defa okunmuştur.
Yazıyla ilgili sorularınızı bu bölümden sorabilirsiniz.

neslihan
2yıl yakacık lisesinde personel olarak çalıştım yalnız bir sene sgorta yapmamışlar 1yıllık sgortalıyım onuda eksik yatırmışlar daha sonrasında ilk okulda personel olarak çalıştım ordanda 4aylık sgortam var doğum iznine ayrıldım ama skk bana ödeme yapmadı ben bu papamı nasıl alabilirim
Bu sayfada yayınlanan ziyaretçi yorumları, ziyaretçilerimizin kendilerine aittir. Ziyaretçiye ait yorumlardan E sgk Sgk Ssk Sorgulama Hizmet Dökümü İşe Giriş 4a sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Ssk Haberleri

Tümü
Özürlülük Maaşı Başvurusu Özürlülük Maaşı Başvurusu
Özürlülük Maaşı yani diğer bir tanımla 2022 maaşının başvuru şartları ve istenebilecek gerekli belgeler hakkında bilgi verilmektedir. Özürlülük maaşı

Advertise

SON YORUMLANANLAR

E-sgk.com sitesinin içeriğinin tamamının yada bir kısmının çoğaltılması, kopyalanması ve 3. kişilerle paylaşılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin resmi kurum ve kuruluşlarla dolaylı yada doğrudan olarak hiçbir alakası yoktur. E-sgk.com sitesinde yer alan tüm yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Copyright © 2013 E-Sgk.com

Adres : Ataşehir / İstanbul

DMCA.com
Bu site 0.016 saniyede yuklenmistir. [Hata Bildir]