Hasta Ve Sakat Bakım Parası

Hasta Ve Sakat Bakım Parası

Hasta ve yaşlı bakım parası nasıl alınır, nasıl başvurulur? Hasta bakım parası ne kadar? Sakat bakım parası başvurusu nasıl yapılır?

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Hasta ve sakat bakım parası alacaklar için başvurma şartları genel olarak şu şekildedir.

- Herhangi bir şekilde Sosyal Sigortalar Kurumu, Emekli Sandığı ve Bağkur gibi sosyal güvence kurumlarından hiçbir şekilde geliri olmamak.

 - Bu yardımın alınabilmesi için kişinin %40 ve fazlası özürlü olması gerekmektedir. - Herhangi bir sosyal güvence kurumuna prim ödeyenler hiçbir şekilde hasta ve sakat bakım parasını alamazlar.

 - Kanun olarak 2022 sayılı kanunda belirlenen kıstaslar dışındaki kişiler hasta ve sakat bakım parasını alamazlar. Tüm bu şartları sağlayan kişi hasta ve sakat bakım parası almaya hak kazanır. Peki bu süreç ne şekilde işler?

Şimdi hep beraber bu konuya bakalım.

- Öncelikle şehirde yaşıyorsanız il defterdarlığına, ilçede yaşıyorsanız ilçe defterdarlığına gidilerek sevk alınır. Bu sevk almanın amacı muayene ücreti ödememektir. Hastanede ilgili bölüme gidilerek özürlü raporu alınır. Bu raporda özürlülük durumu %40 ve üzeri olmalıdır. Bu alınacak olan rapor maaş bağlanması için mutlaka gereklidir.

- Hasta ve sakat bakım parası başvurusu yapacak olan kişi yaşadığı yerin mal müdürlüklerine veya sosyal güvenlik kurumundan ilgili madde olan 2022 sayılı kanuna uygun olarak başvuru formunu alır ve doldurur.

 - Tüm bu belgeler ile yaşanılan yerin defterdarlık müdürlüğüne teslim eder ve bu şekilde süreç başlamış olur. Sürecin bu şekilde işlemesine mukabil; başvuran kişi belirli aralıklarla defterdarlık müdürlüğüne giderek başvurusunu sorgulayabilir.
Site Yöneticisi tarafından yazılan bu haber, 4020 defa okunmuştur.
Yazıyla ilgili sorularınızı bu bölümden sorabilirsiniz.

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
Bu sayfada yayınlanan ziyaretçi yorumları, ziyaretçilerimizin kendilerine aittir. Ziyaretçiye ait yorumlardan E sgk Sgk Ssk Sorgulama Hizmet Dökümü İşe Giriş 4a sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Haberler Haberleri

Tümü

Advertise

SON YORUMLANANLAR

E-sgk.com sitesinin içeriğinin tamamının yada bir kısmının çoğaltılması, kopyalanması ve 3. kişilerle paylaşılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin resmi kurum ve kuruluşlarla dolaylı yada doğrudan olarak hiçbir alakası yoktur. E-sgk.com sitesinde yer alan tüm yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Copyright © 2013 E-Sgk.com

Adres : Ataşehir / İstanbul

DMCA.com
Bu site 0.016 saniyede yuklenmistir. [Hata Bildir]