İşten Ayrıldıktan Sonra Sigorta Geçerlilik Süresi

İşten Ayrıldıktan Sonra Sigorta Geçerlilik Süresi

İşten ayrıldıktan sonra sigortan ne kadar devam eder, işten ayrılınca sigorta hemen biter mi, işten çıkınca sigorta bitermi?

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Herkes ister güzel bir işe sahip olmak ve çalışmak. Kimi zaman olmadığı gibi çalışırken de işsiz kalma durumu söz konusu olabiliyor. Bunun için önemli olan her türlü duruma hazır olabilmek ve her türlü sosyal haklarınızı bilmeniz ve aramanız gerekir.

Bu yolla işten çıkarılan bir kişinin bilmesi gereken en önemli şeylerden birisi de işten çıkarıldıktan sonra kaç gün sigortam geçerli olacaktır meselesidir. Bir kişi işten çıkarıldıktan tam 10 gün sonra sigortanız sona ermektedir. İşten ayrıldıktan sonra sigorta geçerlilik süresi yeni yasayla birlikte 10 güne düşürülmüştür.

Daha önceleri 30 gün geçerlilik süresi olan sigortanın son değişikliklerle 10 güne düşürülmüştür. Sosyal Çalışma Bakanlığınca daha önceki sürenin süyistimal edilmesiyle bakanlık bünyesince bu karar alınmış ve artık işten çıkarılan bir kişi ancak ve ancak sadece 10 gün sigortalı sayılabiliyor olmasıdır.

Bununla birlikte 10 günlük bir sağlık yardımı alabileceğini unutmamalıyız. Hatta sigortanın 10 gününden sonraki aşamada ise genel sağlık sigortası devreye girmektedir. Eğer en son çalıştığınız yerde 90 günlük bir prim ödemesi yapılmış ise, sağlık yardımını 90 gün olarak alabiliyorsunuz. Bunun için özellikle, çocuklu aileler kendilerine çok ama çok dikkat etmelidirler.

Sağlık yardımı süresinin 10 gün olduğunu unutmamalılar ve bu süre zarfında hemen iş bulmaları önem arz etmektedir. İşten ayrıldıktan sonra sigortanızın geçerlilik süresi 30 günden 10 güne indirildiğini unutmayınız.
Site Yöneticisi tarafından yazılan bu haber, 17490 defa okunmuştur.
Yazıyla ilgili sorularınızı bu bölümden sorabilirsiniz.

Serdar

Mayis 17 2014en beri sigortam 4A üzerinden tavan maaş olarak ödenmektedir. 04 Temmuz 2013 tarihi itibariyle işten ayrılırsam ne kadar daha sigortanın devamından yararlanabilirim? 10 gün mü yoksa 90 gün mü? Bu yıl takvimine mukabili olarak toplamda 5 ay ödendi. 


Devamı: http://www.e-sgk.com/haber/88-isten-ayrildiktan-sonra-sigorta-gecerlilik-suresi.html#ixzz34mr8p18q

Serdal
Merhaba,

Şubat 2013'ten beri sigortam 4A üzerinden tavan maaş olarak ödenmektedir. 04 Temmuz 2013 tarihi itibariyle işten ayrılırsam ne kadar daha sigortanın devamından yararlanabilirim? 10 gün mü yoksa 90 gün mü? Bu yıl takvimine mukabili olarak toplamda 5 ay ödendi.

Saygılarımla.
Serdal
Bu sayfada yayınlanan ziyaretçi yorumları, ziyaretçilerimizin kendilerine aittir. Ziyaretçiye ait yorumlardan E sgk Sgk Ssk Sorgulama Hizmet Dökümü İşe Giriş 4a sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Haberler Haberleri

Tümü

Advertise

SON YORUMLANANLAR

E-sgk.com sitesinin içeriğinin tamamının yada bir kısmının çoğaltılması, kopyalanması ve 3. kişilerle paylaşılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin resmi kurum ve kuruluşlarla dolaylı yada doğrudan olarak hiçbir alakası yoktur. E-sgk.com sitesinde yer alan tüm yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Copyright © 2013 E-Sgk.com

Adres : Ataşehir / İstanbul

DMCA.com
Bu site 0.016 saniyede yuklenmistir. [Hata Bildir]