Ssk Doğum Parası

Ssk Doğum Parası

Ssk Doğum Parası, Ssk Doğum Parası Başvuru, Ssk Doğum Parası nasıl alınır gibi sıkça sorulan soruların cevabı niteliğinde hazırladığımız bu yazı dizininin faydalı olması dileğiyle.

 • Facebook Paylaş
 • Twitter Paylaş

SSK Doğum Parası
Kadın çalışanlar için devletin sunduğu bir olanak olarak doğum parası, gerekli şartlar altında doğum yapan bayanların almaya hak ettikleri paradır.

Diğer adı ile iş göremezlik ödeneği olarak doğum yapacak kadın çalışanların doğumdan 8 hafta önce ve doğum sonrası 8 hafta çalışmaları yasaktır. Bu konuda çalışmak isteyen kişinin isteği üzerine bu süre 13 hafta olarak belirlenmektedir.

6 ay gibi süre doğum izni hakkı olan çalışan bayanlar için, çalışma şartlarına ve işverenin isteği doğrultusunda bu süre daha kısa tutulmaktadır.
Doğum parası almak isteyen hamile bayanlar için aranan en önemli şart doğumdan önce 120 gün çalışılmış olmasıdır.

Bunun için gerekli raporları temin eden bayanlar Sosyal güvenlik kurumundan doğum parasını alabilmektedirler. Doğum parası bayanların aldıkları maaşa göre değişiklik göstermektedir. Doğum parası bu anlamda günlük kazancın 3’te 2 si olarak hesaplanmaktadır.


İkiz hamileliklerde doğum izni 16 haftaya ek olarak 2 hafta eklenmektedir. Doğum parası alabilmek için iznin kullanılması gerekmektedir. İznin kullanılmadığı tespit edildiğinde kişi doğum parası alma hakkını kaybetmektedir.

Doğum parası kişinin istedikleri şekilde toplu ya da belirli aralıklarla alınabilmektedir. Doğum parası talebi için doğum raporu ve vizite kağıdı gibi belgeler temin edildikten sonra işlemler başlatılabilir. Doğum parasının yanı sıra doğum belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurulması ile 80 TL süt parası verilmektedir.< Bir önceki yazımızda Analık Sigortası, Analık Sigortası Nedir, Analık Sigortası Primi konularına değinilmiştir. Faydalı olması dileğiyle...
Site Yöneticisi tarafından yazılan bu haber, 3850 defa okunmuştur.
Yazıyla ilgili sorularınızı bu bölümden sorabilirsiniz.

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
Bu sayfada yayınlanan ziyaretçi yorumları, ziyaretçilerimizin kendilerine aittir. Ziyaretçiye ait yorumlardan E sgk-Sgk-Ssk-Sorgulama-Hizmet Dökümü-İşe Giriş-4a sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Haberler Haberleri

Tümü
65 Yaş Üstü Seyahat Kartı Nasıl Alınır ? 65 Yaş Üstü Seyahat Kartı Nasıl Alınır ?
65 yaş üstü seyahat kartı nasıl alınır ve bu uygulamanın ne zaman başlayacağı konusunda bir çok soru sorulmakta. Tüm detayları e-sgk.com ziyaretçileri

Advertise

SON YORUMLANANLAR

 • Emeklilik Hesaplama SorgulamaEmeklilik Hesaplama Sorgulama

  Emeklilik hesaplama işlemi yada diğer adıyla emeklilik sorgulama işlemi, emekliliği beklemek kadar zor bir işl...

 • E devlet Araç Sorgulama EkranıE devlet Araç Sorgulama Ekranı

  E devlet araç sorgulama ekranı sayesinde araç borç sorgulama ve aracınıza ait borç veya haciz olup olmadığını ...

 • Emeklilik Başvuru SorgulamaEmeklilik Başvuru Sorgulama

  Emeklilik Başvuru Sorgulama Sistemi, internet üzerinden emeklilik başvurusu yapanların faydalabileceği bir sis...

 • Askerlik SorgulamaAskerlik Sorgulama

  Eskiden yapılan sorgulamalarda ve özellikle Askerlik Sorgulama ile ilgili yapılan sorgulamalarda sancılı süreç...

 • Doğum ÇantasıDoğum Çantası

  Doğum Çantası, aslında doğum için kesinlikle olması gereken materyalin başında sayabiliriz. Doğum çantasında a...

E-sgk.com sitesinin içeriğinin tamamının yada bir kısmının çoğaltılması, kopyalanması ve 3. kişilerle paylaşılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin resmi kurum ve kuruluşlarla dolaylı yada doğrudan olarak hiçbir alakası yoktur. E-sgk.com sitesinde yer alan tüm yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Copyright © 2013 E-Sgk.com

Adres : Ataşehir / İstanbul

DMCA.com
gss itiraz
Bu site 0.016 saniyede yuklenmistir. [Hata Bildir]